• info@daffetravel.com
Aspendos Antik Tiyatrosu

Aspendos Antik Tiyatrosu

Aspendos kenti, antik tiyatrosu ile meşhur olan ve Antalya’da yer alan bir kenttir. Aspendos Antik Tiyatrosu Antalya’nın Serik ilçesinde yer alır ve Aspendos kentinin en önemli yapısı olarak bilinmektedir.

Aspendos Antik Tiyatrosu Hakkında Bilgiler

Tiyatro Romalılar tarafından M.S 2. yüzyılda inşa edilmiş ve tarihteki en iyi korunan tiyatrolar arasına girmiştir. Tiyatro bir açık hava tiyatrosu olarak inşa edilmiştir. Tiyatronun yapımına 138’de başlanmış ve yapım 164’de tamamlanmıştır. Tiyatro, günümüze kadar korunarak ulaşabilmiş nadir yapılar arasındadır. Aynı zamanda tiyatronun mimarının Aspendos’lu Theodoros’un oğlu Zenon olduğu da bilinmektedir. Tiyatro, mimarı tarafından Aspendos kentinin imparator ailesine ve tanrılarına sunulmuştur. Günümüzde tiyatro, çeşitli konserlere ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Aspendos kenti her yıl çok yüksek oranda turist almakta ve tarihi yapısı ile turistleri kendine hayran bırakmaktadır.

Tiyatro sadece yapısı ile değil aynı zamanda da hikayesi ile turistlerin dikkatini çekmektedir. Hikaye aslında acıklı olsa da çok büyüleyicidir. Aspendos kralının çok güzel bir kızı vardır. Kral, kızını evlendirmek ister fakat güzel kızına kimseyi layık göremez. Bunun üzerine kral bir karar alır ve ” Halkımız, kentimiz için en yararlı şeyi yapan kişi ile kızımı evlendireceğim.” diyerek kararını halka duyurur.  Bu haberi duyan iki ikiz kardeş ise hemen çalışmalara başlarlar. Kardeşlerden bir tanesi engebeli arazileri aşarak şehre su gelmesini sağlayan bir su geçidi inşa etti, diğeri ise antik bir tiyatro.

Antik tiyatronun en önemli özelliği ise, sahnenin tam ortasında yere düşen bir bozuk paranın dahi sesini en üst sıradaki kişinin gayet net duyabilecek olmasıydı. Kral su geçidinden çok etkilenmiş ve kızını su geçidini inşa eden kişiye vermek istemişti. Fakat antik tiyatroyu inşa eden diğer kardeş, kralın kızı ile evlenmeyi çok istediği için krala bir oyun oynamaya karar vermişti. Krala inşa ettiği yapıtın ne denli başarılı olduğunu kanıtlamak adına mimar, kralın üst sıralarda dolaştığı bir vakti kollayıp sahnenin ortasından ”Kızını buranın mimarına vermelisin” diye fısıldamıştı. Fısıltıyı çok net bir şekilde duyan kral bu yapıttan çok etkilenmiş ve kızını kime vereceğini bilememişti. Kral, kızını iki mimarın da hak ettiğini düşündü ve kızını, kocaman ve son derece keskin bir kılıç ile ortadan ikiye böldü. Bir yarısını bir kardeşe, diğer yarısını da diğer kardeşe verdi.