• info@daffetravel.com
Abant Gölü Tabiat Parkı

Abant Gölü Tabiat Parkı

Türkiye’nin gezilmeye değer yerlerinden biri olan Abant Gölü tam anlamıyla bir tabiat harikasıdır. Çünkü çam ve köknar ağaçların çevrelediği 1350 metre yükseklikte bulan ve bir heyelan set gölüdür. Bir kaç kaynak suyu ile devamlı olan akarsuyu özel kılan ise devamlı kar ve yağmur suları ile beslenmesidir.

Gölün çevresi zengin bir bitki örtüsüne sahip olması nedeni ile de turizm açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Gölün kenarı ve su içi çeşitli nilüferler ile bütünlük oluşturmaktadır. Ayrıca alabalık üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alan Abant Gölüsularını kuzeydoğu ucundan boşalttığı için Filyos Çayı’nın kollarından biri olan Bolu suyunu oluşturmaktadır.

Abant’ta Ne Yapılır ?

Abant gezilerinizde ilk olarak meşhur serpme kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz.Sonrasında Abant Gölü etrafında bir yürüyüş yapılabilir ve ardından her mevsim harika bir manzaraya sahip olan gölü izleyebilirsiniz.Gün içerisinde gölün girişinde bulunan ve ahşap bir mimariye sahip olan Abant Doğal Yaşam Müzesini gezebilirsiniz.Yine gün içerisinde bölgeye yakın olarak yamaç paraşütü yapabilirsiniz.At binebilir veya gölün etrafında fayton ile romantik bir gezi yapabilirsiniz.

Abant Gölü Tabiat Parkı Nasıl Gidilir

Abant gölüne ulaşmanın en kısa yolu Kaynaşlı ayrımında otoyoldan çıkıp Bolu Dağına tırmanmaktır. Dağın bitiminde 22km yol sonunda Milli Parkına kavuşmuş oluyorsunuz. Aslında bu tabiat olayını faytonla tamamlamayı tercih edebilir ya da yürüyüş ile temiz havayı soluklamış olursunuz. Faytonu tercih ederseniz gölün çevresini yaklaşık yarım saatte gezmiş olursunuz.